Gezichten van onze vrijwilligers: Anastasia

Gezichten van onze vrijwilligers: Anastasia zet zich in voor Oekraïense vluchtelingen in Zaanstad

Er zijn zoveel vrijwilligers in Zaanstad die zich vol energie en belangeloos inzetten voor de samenleving. Zo ook voor de opvang van Oekraïense vluchtelingen. Wij vinden het belangrijk om daarbij stil te staan en de vrijwilligers aan het woord te laten.

Anastasia is op 6 maart met haar dochter gevlucht uit Oekraïne. Ze is in Zaanstad terecht gekomen en is bijna elke dag actief in ‘de winkel’ in het Rozenhof waar Oekraïense vluchtelingen gratis producten kunnen halen.

‘Ik woon samen met mijn man en dochter in een plattelandshuis in Oekraïne. Nadat de oorlog uitbrak heb ik het geluk gehad om samen met mijn dochter het land te verlaten. Wij konden bij mijn zus in Zaandam terecht. Elke dag heb ik angst en huilt mijn hart voor mijn man en andere dierbaren in Oekraïne. Mijn man heeft een eigen fabriek vlakbij Kiev met zeker 20 werknemers. Ik maak mij ook zorgen om hen. De fabriek ligt vlakbij Kiev waar hevige gevechten zijn geweest. We hebben geen idee of de fabriek nog intact is. Als de oorlog nu zou stoppen, kunnen we er niet eens heen, omdat de brug daar naartoe is vernietigd.’

Anastasia spreekt goed Engels

‘Hier in Zaandam heb ik veel vrije tijd, omdat ik niet zoals in Oekraïne kan werken. Elke dag ben ik nu van 12 tot 4 uur in de winkel als vrijwilliger.’ Anastasia spreekt goed Engels en wordt daarom veel gevraagd om te vertalen voor Oekraïense vluchtelingen. Anastasia vervolgt: ‘Ik wil graag helpen. Elke dag ben ik zo moe wanneer ik hier wegga. Maar het is belangrijk om dit te doen, voor de overwinning.’

Wat is er nodig in ‘de winkel’

‘Af en toe komen er vragen wat er nodig is in de winkel. Het is geweldig dat er nog steeds producten worden gebracht. Veel dank daarvoor! Maar omdat ‘de winkel’ ook weer snel leeg raakt, hopen we dat er nieuwe voorraad komt. Dat geldt zeker bij drogisterij artikelen. Voor alles wat mogelijk is, veel dank!’ Inwoners kunnen de producten afgeven bij ‘de winkel’ in het Rozenhof in Zaandam:

  • Luiers en babyvoeding;
  • Scheerspullen. Mannen van 18 tot 60 jaar zijn in Oekraïne gebleven om te vechten. Maar de oudere en jongere mannen hebben dit nodig;
  • Huid crèmes, conditioners en bodymilk. Dat hoeven natuurlijk geen dure middelen te zijn;
  • Medicijnen voor verkoudheid en griep;
  • En kalmerende tabletten of rustgevende thee.

Oekraïne gaat de oorlog winnen

‘Tenslotte ben ik ervan overtuigd dat Oekraïne de oorlog gaat winnen en dat ik snel weer mijn man in de armen kan sluiten. Ik bid op onafhankelijkheid van Oekraïne en dat er niet nog meer oorlogsslachtoffers gaan vallen. Ook hoop ik dat ons huis er nog is en wij weer snel ons oude leven op kunnen pakken.’

Liefs, Anastasia

Interview is gedaan door Sarah Vermoolen van de Zaanse verhalen.


Anastasia in 'de winkel' in het Rozenhof in Zaandam

Hoog contrastToegankelijkheidsverklaring
Ga naar Zaanstad.nl